Poročilo s konference, kjer je Motovila s partnerji raziskala prednosti in izzive mednarodne mobilnosti, vključno z vplivom na okolje. Hkrati smo udeležencem konference omogočili, da lahko na enem mestu preverijo, kakšne so njihove možnosti za mobilnost. Od programov financiranja do administrativnih namigov (vize, davki, zavarovanja ipd.). Na kupu in dostopni so bili predstavniki iz več kot 20 organizacij iz 10 držav. Poročilo pripravila Jana Renée Wilcoxen.
PDF - 6,17 MBKulturne politike
Publikacija »Translation and Publishing Grants« (produkcija: EUNIC London, 2019) za strokovnjake s področja književnosti in založnike ponuja pregled različnih podpor, shem in organizacij, ki spodbujajo prevajanje evropskih del v različne evropske jezike. Publikacijo (v angl. jeziku) vključuje pregled za večino držav EU ter ustrezne spletne strani in kontaktne podatke.
PDF - 2,40 MBMobilnost je družbeno in gospodarsko stanje umetnikov in kulturnih delavcev ter hkrati vektor socialnega in gospodarskega razvoja. Vendar se mobilnost v kulturnem in ustvarjalnih sektorjih sooča s številnimi vprašanji, ki jih je treba obravnavati na več ravneh. KEA (2018) je za Evropski parlament opravila raziskavo s priporočili za izboljšanje regulativnega okolja na področju mobilnosti: Research for CULT Committee – Mobility of artists and culture professionals: towards a European policy framework, European Parliament, Policy Department for Structural and Cohesion Policies, Brussels.
PDF - 501,79 KBZdruženje Culture Action Europe je v sodelovanju z Budapest Observatory izdalo publikacijo relevantnih primerov, ki dokazujejo vpliv kulture na različna področja, ki sodijo v domeno vrste politik EU: od zdravja do inovacij, od rasti in delovnih mest, mednarodnih odnosov, kohezije in migracij, do izobraževanja in spodbujanja demokratičnih načel. Pregled pozitivnih učinkov kaže na nedvoumno dodano vrednost kulture za EU in posledično nujnost ustrezne podpore kulturnega ekosistema.
PDF - 1,47 MBZdruženje Culture Action Europe je izdalo publikacijo, ki obravnava razvoj lokalne kulturne politike. Različen nabor avtorjev od umetnikov, urbanistov in predstavnikov združenj ter lokalnih oblasti razpravlja o trenutnem stanju in možnostih prihodnjega razvoja področja.
PDF - 6,42 MBAlessandro Bollo, Cristina Da Milano, Alessandra Gariboldi in Chris Torch s sodelavci so identificirali uspešne pristope in metode na področju razvoja občinstva: (1) sistematičen popis obstoječe literature o razvoju občinstva, (2) konceptualni okvir razvoja občinstva in (3) intervjuje ter analizo 30 organizacij iz 17 držav, ki uspešno oblikujejo svoje občinstvo. Med izbranimi primeri dobre prakse sta tudi Bunker in Kinodvor.
PDF - 4,57 MBSporočilo Komisije “Oblikovanje strategije EU za mednarodne kulturne povezave”: nova strategija za kulturo v mednarodnih odnosih EU, ki vključuje predlog strateškega okvira za mednarodne kulturne odnose EU in nov model sodelovanja z različnimi deležniki v EU in zunaj njenih meja.
PDF - 429,62 KBUNESCO je objavil poročilo o globalnih mednarodnih tokovih kulturnih dobrin in storitev v obdobju med letom 2004 in 2013. Ugotavlja, da kulturne in ustvarjalne sektorje globalna recesija ni bistveno prizadela. Po drugi strani je digitalni premik vplival na trgovino posameznih kulturnih dobrin in storitev.
PDF - 10,49 MBRaziskava predstavi razpoložljive načine pridobivanja statističnih podatkov za KUS iz različnih registrov in institucij v EU. Podani so tudi predlogi za nadaljnjo obdelavo podatkov: (1) uporabo že obstoječega sistema Eurostata, (2) boljši način zbiranja podatkov glede na prednostne naloge politike in (3) ustanovitev observatorija za zbiranje in obdelavo statističnih podatkov za KUS.
PDF - 2,54 MBEvropska strategija za kulturo v globaliziranem svetu izraža osrednjo vlogo kulture v procesu evropskih integracij in predlaga skupno evropsko strategijo za področje kulture in za odnose s tretjimi državami.
PDF - 63,76 KB