Dokument z naslovom „Na poti k celostnemu pristopu do kulturne dediščine za Evropo“ opisuje izzive, s katerimi se sooča področje kulturne dediščine, in poudarja priložnosti za države članice in druge deležnike, ki naj tesneje sodelujejo prek meja in bolje izkoriščajo priložnosti, ki jih nudijo evropski programi financiranja in politike Unije.
V dokumentu je navedeno, da se je kulturna dediščina znašla na „razpotju“, saj so javni proračuni okrnjeni, zanimanje za tradicionalne kulturne dejavnosti upada, potencialna občinstva pa so zaradi urbanizacije, globalizacije in tehnoloških sprememb vedno bolj razdrobljena. Poudarjene pa so tudi priložnosti za države članice in deležnike za tesnejše čezmejno sodelovanje na področju kulturne dediščine.
Evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, večjezičnost in mlade, Androulla Vassiliou, je poudarila: „Evropa mora čim bolj izkoristiti lastne gospodarske in družbene vrednote kulturne dediščine. Morala bi postati središče inovacij, ki temeljijo na dediščini; izkoristiti bi morala priložnosti, ki jih ponuja digitalizacija ter po vsem svetu uveljavljati svoje strokovno znanje s področja dediščine. Po vsej Uniji moramo spodbujati ljudem bolj prijazen pristop na območjih dediščine in v muzejih, in sicer z uporabo novih metod in tehnologij, ki privabljajo obiskovalce, zlasti mlade. Skratka, zgodovina mora ponovno oživeti. Veseli me, da bo dediščina deležna večje evropske podpore v naslednjih sedmih letih.“
Več informacij o kulturni politiki Komisije na področju kulturne dediščine: EK
Vzporedno s sporočilom je bilo objavljeno tudi poročilo “Mapping of Cultural Heritage actions in European Union policies, programmes and activities“, ki vsebuje uporabne informacije s področja kulturne dediščine (EU politike, zakonodaja, programi financiranja).
Prvič objavljeno 30. 7. 2014 / posodobljeno 30. 8. 2016