Kitajska je najpomembnejši trgovinski partner EU in s tem tudi strateško pomembna država. EU s Kitajsko sodeluje na številnih področjih, zadnjih nekaj let vedno bolj tudi v kulturi. V središču sodelovanja so predvsem kulturni in ustvarjalni sektorji ter kulturna dediščina.
V letu 2015 bodo številna praznovanja ob 40. obletnici vzpostavljenih odnosov med EU in Kitajsko. Spremljali jih bodo številni kulturni dogodki v EU, še posebej na Danskem, Finskem in v Veliki Britaniji, ter na Kitajskem, kar naj bi okrepilo kulturni steber celovitega strateškega partnerstva med EU in Kitajsko.
Kulturno sodelovanje med EU in Kitajsko je bilo sicer vzpostavljeno šele pred slabim desetletjem, ko je bila na srečanju na vrhu EU–Kitajska sprejeta skupna izjava o spodbujanju kulturnega sodelovanja. Leta 2007 je bila nato sprejeta skupna deklaracija o sodelovanju na področju kulture, kar je do danes preraslo v politični dialog, skupne pobude, projekte in programe.
Leto 2012 je bilo na primer posvečeno letu medkulturnega dialoga EU–Kitajska 2012, katerega ciliji so bili pospeševati in krepiti medkulturni dialog ter medsebojno razumevanje med EU in Kitajsko prek spodbujanja kulturnih izmenjav in osebnih stikov med ljudmi; vzpostavitev in razvoj strukturiranega in trajnega sodelovanja med kitajskimi in kulturnimi ustanovami in organizacijami EU ter vzpostaviti trajnostni politični dialog o vprašanjih skupnega interesa.
Po drugi strani pa so tudi visoki uradniki ministrstev za kulturo in za zunanje zadeve držav članic EU istega leta predstavili poročilo o strategiji za kulturo in zunanjih odnosih EU–Kitajska (Expert group on culture and external relations – China) .
Več o kulturnem sodelovanju med EU in Kitajsko na EK tukaj ; več o odnosih EU–Kitajska pa na EEAS, European External Action Service (Evropska služba za zunanje delovanje) tukaj.