Vodja projekta: VIAS – Vienna Institute for Archaeological Science, University Vienna (AT)
Soorganizatorji: Inštitut za dediščino Sredozemlja, Znanstveno-raziskovalno središče Koper, Univerza na Primorskem (SI), Universität Hannover Institut für Regionale Architektur und Siedlungsplanung (DE)
Pridruženi partnerji: Pomorski muzej Sergej Mašera, Piran (SI), Arheološki muzej Zadar (HR), Dipartimento di Scienze dell’Antichità “Leonardo Ferrero”, Università degli Studi di Trieste (IT)
Finančna podpora EU: 150.000 EUR
Spomeniki podvodne kulturne dediščine so praviloma zelo ogroženi, zaradi tehnološke in finančne zahtevnosti ustreznih posegov pa so le redki ustrezno raziskani in še redkeje predstavljeni javnosti. Paradoksalno pri tem je, da so prav ti spomeniki zelo privlačni za publiko.
Namen projekta je združiti moči in znanje strokovnjakov iz petih udeleženih držav (Avstrije, Nemčije, Slovenije, Italije in Hrvaške), izmenjati izkušnje in praktična znanja ter narediti korak naprej pri osveščanju javnosti o podvodni kulturni dediščini in problematiki ter novih možnostih, povezanih z raziskavami in prezentacijo le-teh.
Kot študijska primera sta v projektu obravnavani dve podvodni arheološki najdišči, in sicer ostanki prazgodovinskega kolišča v Hodiškem jezeru na avstrijskem Koroškem ter ostanki antičnega pristaniškega objekta v Fizinah pri Portorožu. Gre za dve časovno (prazgodovina vs. antika) in arhitekturno (leseni ostanki kolišča vs. kamniti ostanki pristaniškega objekta) precej različni najdišči, svoje pa k tej različnosti prispeva tudi okolje, v katerem se najdišči nahajata.
Obravnava arheoloških ostalin iz jezerske in morske vode se namreč v nekaterih pogledih precej razlikuje. Takšna izbira ni naključna, saj zaradi omenjenih značilnosti najdišči skupaj odpirata širok spekter vprašanj.
Več: www.underwater-to-public.org
Kontakt: Peter Čerče Inštitut za dediščino Sredozemlja, ZRS Koper – UP, Garibaldijeva 1, 6000 Koper
www.zrs-kp.si