Rail2Dance (Rail to Dance) – Plesni tiri

Področje
Uprizoritvene umetnosti (gledališče, ples) in glasba 
Producent
Plesni teater Ljubljana (partner) 
Vodja
Festival TANZ|Moderne|TANZ (DE) 
Razpis
Ustvarjalna Evropa (2021–2027) – KULTURA / Projekti sodelovanja "mali" 2021
Podpora EU
200.000 EUR
Leto
2021 

Koordinator: Festival TANZ|Moderne|TANZ (DE)
Partnerji: Tanssiteatteri MD Dance Theatre MD (FI), PTL – Plesni teater Ljubljana (SI), NorrlandsOperan (SE)

Podpora EU: 200.000 EUR
Podpora EU za slovenskega partnerja: 30.755,00 EUR
Trajanje projekta: 15. 5. 2022–14. 5. 2024

Mednarodni projekt Rail2Dance (Plesni tiri), ki vključuje Nemčijo, Slovenijo, Švedsko in Finsko kot osrednjo temo za svoje zanimanje jemlje javni prostor in kode obnašanja, ki ga ti prostori določajo.

Projekt Rail2Dance s podporo Ustvarjalne Evrope. Foto Drago Videmšek.

Plesalke in plesalci projekta s pomočjo plesnih gibov, kolektivnih koreografij, plesnih slik in igre spreminjajo ter razdirajo kodificirana pravila obnašanja, določena za nek prostor. Ustvarjalke in ustvarjalce projekta zanimajo prostori prehajanja in gibanja kot so železniške postaje, mestni trgi in ulice ter javni promet. S plesnimi intervencijami v javni prostor ne reflektirajo zgolj vsakdanjih praks v javnih prostorih, temveč pod vprašaj postavljajo tudi pomen skupnosti, ki v sodobnem svetu vse bolj izginja.

Plesni korak osvetli samoumevnost vsakdana in vnaprej postavljenih pravil, ki za vsak prostor zahteva določeno gibanje in obnašanje, ter osvetli naše odtujeno okolje, v katerem še prevelikokrat hodimo zgolj drug mimo drugega. S kolektivnimi pop-up plesnimi koreografijami, ki iznenada vzniknejo na javnih krajih, se lahko vsaj za trenutek povežemo v potencialno drugačnem svetu, kjer lahko razgradimo socialne kode obnašanja in sestavimo nova pravila. S tem ko se ples iz plesnih dvoran razširi v javni prostor, pa se poruši tudi zid, ki ga marsikdaj lahko ustvarja vase zaprto umetniško ustvarjanje. Gibi, ki zgolj transformirajo prostore in telesa v njih, so zmožni premostiti tudi družbene razlike, čeravno je to zgolj trenutek skupnega držanja za roke, petje na železniški postaji ali ležanja na glavnem trgu. Na ta način pa projekt išče in vzgaja novo občinstvo sodobnega plesa, ki bi v prihodnje morda zašlo tudi v gledališke dvorane.

Ideje, ki se bodo s pomočjo mentorjev in mentoric razvijale v Ljubljani, se bodo kasneje razvejale in nadgradile v individualne in na prostor vezane koreografske projekte vseh sodelujočih. Projekt se bo zaključil maja 2023, ko bo skupina plesalk in plesalcev odplesala pot iz Tamper (Finska), mimo Vaase (Finska), Umee (Švedska) in Malmöa (Švedska), preko Chemnitza (Nemčija),  pot pa bo zaključila v Sloveniji, najprej v Mariboru in nato v Ljubljani.

Projekti s področja