Mesta v Hiši EU: od ustvarjalnih povezav do Evropske prestolnice kulture

Dogodki CED
O kandidaturi za naslov Evropske prestolnice kulture (EPK) v kontekstu mednarodnih ustvarjalnih povezav in razpisu za projekte sodelovanja 2019 podprograma Kultura.
Kdaj
do  
Kje
Hiša EU [Pokaži zemljevidSkrij zemljevid]
Prijave zaprte

Med najbolj prepoznavnimi ukrepi, ki jih podpira program EU Ustvarjalna Evropa je gotovo Evropska prestolnica kulture (EPK). Slovenija jo bo ponovno gostila leta 2025, postopek izbora mesta pa se bo začel odvijati v letu 2019. Namen ukrepa je opozoriti na bogastvo in raznolikost evropskih kultur ter njihove skupne značilnosti, kakor tudi spodbuditi boljše medsebojno razumevanje med evropskimi državljani in prispevek kulture k dolgoročnemu razvoju mest. EPK je predvsem priložnost za regeneracijo in dvig prepoznavnosti mesta, izboljšanje podobe mesta v očeh njegovih prebivalcev, spodbujanje turizma in priložnost za prevetritev kulturne ponudbe v mestu. Predvidevanje, kontinuiteta, vključevanje, zavedanje in sodelovanje so ključna priporočila in sporočilo mest, ki so (ne)uspešno izvedla EPK.
V Hiši EU bodo predstavniki kandidatk za EPK 2025: mag. Mateja Demšič, vodja oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana, mag. Neda Rusjan Bric, vodja kandidature Nova Gorica EPK 2025, Dejan Süč, koordinator projekta EPK Lendava 2025 in Toni Cahunek, koordinator Projektne skupine Kranj 2025 za EPK. Pogovor bo moderiral predstavnik ene bolj uspešnih EPK – Linz09, Simon Lachner.
Predstavnica Ministrstva za kulturo RS, Urška Zupanec (Služba za evropske zadeve in mednarodno sodelovanje) pa bo predstavila postopek in predvideno časovnico postopka izbire slovenske kandidatke za EPK 2025.

V drugem delu se bomo pogovarjali o še enem pomembnem ukrepu Ustvarjalne Evrope, ki spodbuja mednarodno sodelovanje in v katerem je Slovenija nadpovprečno uspešna. Tik pred objavo razpisa Kultura za projekte sodelovanja za leto 2019 smo v goste povabili izkušene predstavnike slovenskih organizacij: Alma R. Selimović I zavod Bunker, Tanja Hladnik I zavod Otok, Janez Janša I zavod Aksioma in dr. Peter Purg I Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici.

PROGRAM

9.30–10.00: Registracija s kavo

10.00–11.30: Uvod v Ustvarjalno Evropo: Mateja Lazar, Motovila I CED SI
O postopku izbire EPK 2025: Urška Zupanec, Služba za evropske zadeve in mednarodno sodelovanje, Ministrstvo za kulturo RS
Pogovor s kandidatkami EPK 2025 – sodelujejo: mag. Mateja Demšič, vodja oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana, mag. Neda Rusjan Bric, vodja kandidature Nova Gorica EPK 2025, Dejan Süč, koordinator projekta EPK Lendava 2025 in Toni Cahunek, koordinator Projektne skupine Kranj 2025 za EPK. Moderira: Simon Lachner, Linz09.

11.30–11.45: Odmor

11.45–13.00: Napoved razpisa Kultura za projekte sodelovanja 2019 in pogovor z uspešnimi izvajalci mednarodnih projektov Alma R. Selimović I zavod Bunker, Tanja Hladnik I zavod Otok, Janez Janša I zavod Aksioma in dr. Peter Purg I Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici. Moderirata Mateja Lazar in Ines Kežman, Motovila I CED SI

13.00–14.00: Pogostitev in priložnost za mreženje.

O MODERATORJU

Simon Lachner

Od leta 2010 je Simon Lachner svetovalec za menedžment na področju sodelovanja in mrežnega upravljanja, marketinga in sponzorstva, svetovalno prakso pa izvaja samostojno in za OÖ Kulturquartier, Linz. Od 2007 do 2010 je bil vodja službe za goste v organizaciji Linz 2009 – Evropska prestolnica kulture, že leta 2003 pa je sodeloval tudi pri EPK Graz 2003. Od leta 2015 je aktiven kot član odbora Linzer City Ring in od leta 2013 kot predavatelj programa usposabljanja “Muzej in turizem”, ki ga izvaja Združenje muzejev Zgornje Avstrije.

PRIJAVA NA DOGODEK

Rok za prijavo udeležbe je sreda, 17. oktober 2018, do 12. ure, in sicer obvezno prek obrazca na spletu CED Slovenija (glej spodaj). Dodatne informacije: info@ced-slovenia.eu.
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

O dogodku poročamo tukaj.

Dogodek organizira zavod Motovila (CED Slovenija) in je del programa študijskega obiska »Onkraj horizontov: fokus Ukrajina«, ki ga izvaja zavod Motovila v okviru programa Culture Bridges. Organizator si pridružuje pravico do spremembe programa.